יום שבת, 23 בספטמבר 2017

נקיון יהלום או צבע - מה יותר חשוב בקניית טבעת אירוסין?

נקיון יהלום או צבע - מה יותר חשוב בקניית טבעת אירוסין?

אם אתם קונים יהלום לטבעת אירוסין בפעם הראשונה, סביר להניח שחקרתם את התחום לפחות קצת. אתם יודעים שגמולוגים מדרגים יהלומים על בסיס ארבעת המאפיינים (ניקיון, צבע, חיתוך, וקראט), ושהדירוגים האלה קובעים את מחיר היהלום. אך איזה מבין ארבעת המאפיינים הוא החשוב ביותר? אם אתם מוגבלים מבחינת תקציב, איך אתם משווים את הניקיון והצבע של היהלום? האם אתם צריכים לשים בראש סדר העדיפויות מציאה של יהלום ללא פגמים, או האם הצבע משפיע במידה רבה יותר על מראה היהלום? (קריאה מומלצת: מה הם 4C?) האמת היא שזה משתנה בהסתמך על צורת היהלום (אין לבלבל עם חיתוך)!
צורות יהלומים לטבעות אירוסין
צורות יהלומים לטבעות אירוסין

התבוננו בטבלת הניקיון והצבע שלנו עבור יהלומים כדי לראות כיצד צורה תשפיע על מראה היהלום שלכם:

טבלת נקיון וצבע של יהלום

צורת היהלום
ניקיון
צבע
אמרלד התכלילים גלויים למדי בחיתוכי אמרלד ובצורות אחרות עם פאות מדורגות. מומלץ לבחור ביהלום בחיתוך אמרלד עם רמת ניקיון של VS2 לפחות. במקור חיתוך אמרלד נוצר כדי להעשיר את הצבע הטבעי של אבני האמרלד (מכאן השם). כדי להימנע מהעשרת גוון צהוב, היהלום שלכם צריך להימצא בין D ל- H בסולם הצבעים.
עגול ביהלומים עגולים התכלילים בדרך כלל אינם גלויים לעין, לכן קונים יכולים לבחור בדירוג נמוך יותר בסולם הניקיון. בחרו יהלום בדרגת ניקיון של SI1 או SI2 או גבוה מכך. היהלומים האלה ייראו ללא פגמים, ומחירם יהיה נמוך באופן משמעותי  מזה של להלומים ללא תכלילים כלל. יהלומים עגולים מחזירים יותר אור מצורות אחרות בשל צורת החיתוך שלהם. כתוצאה מכך, יהלומים עגולים מסתירים טוב יותר דרגות צבע נמוכות. כל עוד אתם בוחרים ביהלום עגול עם דרגת צבע J או גבוה מכך, אתם לא צריכים לראות צבע גלוי לעין.
נסיכה יהלומים בחיתוך נסיכה גם מסתירים תכלילים בצורה טובה, אך בגלל שהתכלילים בפינות יכולים להפוך את היהלום לרגיש יותר לשבירה, ניקיון חשובה יותר מצבע. תדבקו ביהלומים בחיתוך נסיכה בדרגת ניקיון של SI1 או יותר. מומלץ שלא לבחור בדרגת צבע הנמוכה מ- I אם אתם רוכשים יהלום בחיתוך נסיכה.
כרית לחיתוכי כרית יש פאות שטוחות גדולות, לכן אם אתם בוחרים בדרגת ניקיון הנמוכה מ- SI1, יתכן שתראו תכלילים. דירוג הצבע חשוב יותר מדירוג הניקיון בגלל שיהלומים בחיתוך כרית נוטים לשמור צבע רב. אם אתם לא רוצים שום רמז לצבע, חפשו יהלום בחיתוך כרית בדרגת צבע H או יותר.
רדיאנט ליהלומים בחיתוך רדיאנט ישנן פאות וזוויות רבות, מה שאומר שהפגמים בדרך כלל אינם גלויים לעין. לכן אתם יכולים לבחור ב- SI1 או SI2 בסולם הניקיון, והיהלום בכל ייראה להיראות כחסר פגמים. אם אתם קונים יהלום רדיאנט, תיתנו עדיפות לצבע על פני ניקיון. חפשו יהלום רדיאנט בדרגת צבע H לכל הפחות אם אתם רוצים שהיהלום ייראה כחסר צבע.
אגס הניקיון אינה חשובה כמו הצבע כשמדובר ביהלומים בצורת אגס. חפשו יהלום בצורת אגס בעל דרגת ניקיון של SI1 או SI2 עבור הערך הטוב ביותר. יהלומי אגס מציגים צבע רב יותר מצורות רבות אחרות, לכן הצבע צריך להוות את העדיפות שלכם. עבור מתכות לבנות, חפשו דרגת צבע H או יותר, אך אתם יכולים לרדת ל- K אם אתם בוחרים בזהב לבן או וורוד.
אשר יהלום נוסף בחיתוך מדורג, חיתוך אשר, יותר צפוי להראות תכלילים. לכן, בעת קנייה של יהלום בחיתוך אשר הניקיון צריכה להוות את העדיפות שלכם. הכי טוב לבחור בדרגת ניקיון VS2 או יותר. חפשו יהלום בחיתוך אשר שנמצא בין Dל- I בסולם דירוג הצבע, כאשר דרגת I היא הטובה ביותר מבחינת ערך.
אובל לעתים קרובות, ביהלומי אובל התכלילים אינם גלויים לעין, לכן אתם יכולים בבטחה לבחור ב- SI1 או SI2 בסולם הניקיון. קשה למצוא רמזים של צבע ביהלומי אובל, אך הצבע בכל זאת צריך להוות עדיפות על פני ניקיון. חפשו יהלום אובל בעל דרגת צבע H או יותר.
שמרו עותק של הטבלה הזאת בהישג יד בפעם הבאה שבה תלכו לקנות יהלום, וכך תוכלו לוודא שאתם רוכשים את היהלום הטוב והיפה ביותר עבור התקציב שלכם! לחזרה לדף הבית: apollodiamonds.blogspot.co.il

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה